Krzem w uprawie roślin domowych
Krzem w uprawie roślin domowych ma swoich zwolenników i przeciwników. To jak to w końcu z nim jest? Pomaga im czy szkodzi? Postaram się odpowiedzieć na te pytania, tak byście mogli sami wyciągnąć wnioski i zdecydować.

Krzem – właściwości i charakterystyka
Krzem występuje bardzo powszechnie w… ziemi, w postaci piasku, kwasów krzemowych czy krzemionki. Należy do pierwiastków, które nie są konieczne w uprawie roślin w przeciwieństwie do makro i mikroelementów dostępnych w nawozach. Co ciekawe, występuje w niektórych nawozach do uprawy hydroponicznej (w nawozach do uprawy w ziemi nie występuje ze względu na jego dostępność z samego podłoża), ale w takiej ilości że zwykle nie jest wykazywany w składzie.
Krzem oczywiście wpływa na rośliny. Jego podstawową cechą jest wzmocnienie ścian komórkowych – przez co korzenie, łodygi i liście stają się sztywniejsze. Zapamiętajcie tę informację bo do tego jeszcze wrócimy. Dodatkowo poprawia odporność roślin na niedobory wody czy też wahania temperatur.

Jakie rośliny kochają krzem?
Oczywiście rośliny są różne i mają różne wymagania i preferencje. Są też takie rośliny, które kochają krzem w uprawie. Wszelkie rośliny zbożowe takie jak pszenica, żyto, kukurydza, ryż – kochają krzem. Dlaczego? Ponieważ pomagają w przewodzeniu w łodygach w czasie strzelania w kłos kiedy mają duże zapotrzebowanie na wodę oraz zapobiegają wyleganiu roślin – nie kładą się na ziemię pod swoim ciężarem. Krzem kochają też takie warzywa jak ogórki, ziemniaki, buraki, cebula – usztywniają ściany komórkowe i dodają chrupkości. Konopie i rośliny mocno żywiczne – to dla nich bajka, pompować liście i kwiaty – to wszystko jest dobre dla roślin szybkorosnących, nie dla roślin domowych.
Zobacz też: Jakiej wody używać w uprawie hydroponicznej?
Grube łodygi i wielkie liście – dobro czy zło?
Krzem w uprawie roślin domowych pozwala na uzyskanie grubych, sztywnych łodyg oraz wielkich liści. Widzieliście roślinę w małej doniczce/osłonce z 3-5 ogromnymi liśćmi? O, to to! Właśnie to mam na myśli. Wyglądają pięknie prawda? No właśnie, nie wszystko to co jest piękne i dobre dla oka jest dobre dla roślin.
Pomyślicie sobie teraz – no wariat, co on pisze za głupoty. Pozwólcie, że Wam wytłumaczę. Krzem jest potrzebny, w pewnych ilościach. Podawanie krzemu powoduje, że przewodzenie wody i substancji odżywczych w łyku (tkance przewodzącej) jest utrudniony. To powoduje duży stres u rośliny i wymusza potrzebę poszerzania „rurek” do przepływu wody między korzeniami a liśćmi. Stąd właśnie biorą się szerokie i sztywne łodygi – ze stresu. Duże liście – no są piękne, nie ukrywam ale.. Duży liść wymaga dużej ilości składników odżywczych, dużej ilości wody, dużej ilości światła – więc jest pożeraczem energii, mimo że syntezuje tak samo jak mniejsze liście.

Wyobraźcie sobie taką sytuację, macie dwie rośliny. Jedna ma 15 małych liści, druga ma 5 dużych liści. Przyjmijmy, że powierzchnia liści w m2 jest identyczna. W tym momencie pojawia się problem – błędy nawożenia, błędy sterowania klimatem, atak szkodników albo choroby. W związku z zaniedbaniem czy atakiem szkodników/chorób rośliny tracą po 80% liści (tak wiem ekstremalnie ale chodzi o to żeby coś Wam zobrazować) . Pierwsza roślina, która miała ich 15 zostaje z 3 liśćmi, druga roślina zostaje z 1 liściem.
Jeśli podoba Ci się moja praca to symbolicznie , którą z chęcią wypiję tworząc kolejny wpis. W ten sposób pomożesz mi w rozwoju tej strony 🙂 – dziękuję!
Powierzchnia syntezująca w pierwszej roślinie jest bardziej wydajna, lepiej wygląda bo ma 3 liście. Druga roślina zostaje z 1 liściem, który jest napompowany – zaistniała sytuacja powoduje ogromny stres, tym bardziej jeśli został najzdrowszy liść, który również jest uszkodzony. Uszkodzony dalej pobiera energię, nawozy, wodę a nie jest w stanie syntezować w stopniu tak wydajnym by przywrócić roślinie zdrowie.
Zobacz też: Mierniki czy krople? – co do pomiaru pH i EC?
Dodam tu jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Jeśli dochodzi do ataku szkodników lub chorób na waszych roślinach to nie powoduje, że one są osłabione. One są osłabione i to właśnie powoduje, że są podatne na ataki chorób i szkodników. Każda sytuacja kiedy rośliny nie mają odpowiedniego nawożenia (mają niedobory lub nadmiary), mają źle dobrane czynniki klimatyczne, są przelane lub przesuszone.. To wszystko sprawia, że Wasze rośliny są bardzo podatne na ataki ale to temat na osobny artykuł.

Stosować krzem w uprawie roślin domowych czy nie?
Szczerze? Nie chcę narzucać Wam odpowiedzi na to pytanie. Grube i sztywne łodygi można uzyskać bezpiecznie przy użyciu odpowiednich warunków klimatycznych – ruch powietrza. Tak, wiatr również usztywnia rośliny. Wielkie liście są pożądane u roślin szybkorosnących i warzyw – kiedy trzeba szybkiego wzrostu, bez patrzenia na efekty długoterminowe. Poza tym rośliny szybkorosnące są tańsze od roślin domowych, tym bardziej tych o wartości kolekcjonerskiej. Jeśli chcesz stosować krzem – stosuj, jeśli nie widzisz potrzeby – nie używaj. Ja swoją opinię na ten temat mam, widzę to po roślinach i osobiście nie używam. Ale ostateczny wybór zostawiam Tobie 🙂
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!